Liberalerna ligger under spärren i prognosen och får noll mandat. Partiet har historiskt vunnit väljare sent, och en stödröstning från de borgerliga grannarna skulle kunna lyfta det över gränsen. Scenariot lägger L strax över fyra procent och tar rösterna främst från C, men även från KD, M och S.
| Parti | Väljarstöd | Mandat | Ändring |
|---|---|---|---|
| Vänsterpartiet | 8.4 % oförändrat | 30 → 29 | -1 |
| Socialdemokraterna | 29.8 → 29.6 % | 107 → 103 | -4 |
| Centerpartiet | 7.4 → 6.5 % | 26 → 23 | -3 |
| Liberalerna | 2.5 → 4.4 % | 0 → 16 | +16 |
| Moderaterna | 17.8 → 17.3 % | 64 → 60 | -4 |
| Kristdemokraterna | 6.6 → 6.2 % | 24 → 22 | -2 |
| Sverigedemokraterna | 20.1 % oförändrat | 72 → 70 | -2 |
Partier som varken tappar väljare eller mandat visas inte. Ett parti märkt oförändrat kan ändå tappa mandat: när ett nytt parti tar sig över spärren delas samma 349 mandat på fler, och alla andra späds ut. Mandaten summerar alltid till 349.
1 regeringsalternativ byter läge: S+C+KD+MP tappar majoriteten.
| Alternativ | Prognos | Scenario | Ändring |
|---|---|---|---|
| Mittenkoalition S+M+C+L | 197 ★ | 202 ★ | +5 |
| S-ledd regering med V, MP och C | 189 ★ | 181 ★ | -8 |
| S+C+KD+MP | 183 ★ | 174 – | -9 |
| Fortsatt Tidöstyre (M+KD+L med SD-stöd) | 160 – | 168 – | +8 |
| Blocköverskridande S+M | 171 – | 163 – | -8 |
| S-ledd minoritet utan C | 163 – | 158 – | -5 |
| S+MP+C | 159 – | 152 – | -7 |
| M+KD+SD utan L | 160 – | 152 – | -8 |
| S+C+KD | 157 – | 148 – | -9 |
| Alliansen (M+KD+C+L) | 114 – | 121 – | +7 |
★ betyder minst 175 mandat. Alternativen överlappar och summerar inte till hundra procent. Att ett underlag räcker i mandat betyder inte att partierna vill regera ihop.
Att L hamnar precis över spärren är det svåraste utfallet att prognosticera. Skillnaden mellan 3,9 och 4,1 procent är noll eller drygt tjugo mandat, och ligger långt inom mätfelet.
Det här är ingen prognos och ingen sannolikhet. Scenariot svarar på frågan om detta händer, vad följer då. Modellens egen prognos finns på startsidan.
Vallagen har två vägar till riksdagen: fyra procent i hela landet, eller tolv procent i en enskild valkrets. Den andra vägen har inte gett mandat sedan 1900-talet. Örebropartiet mäter starkt i kommunvalet, och scenariot prövar vad som händer om stödet håller hela vägen upp till riksdagsvalet i Örebro län. Femton procent ligger klart över valkretsspärren och räcker till mer än ett mandat.
| Parti | Väljarstöd | Mandat | Ändring |
|---|---|---|---|
| Socialdemokraterna | 29.8 → 29.7 % | 107 → 106 | -1 |
| Moderaterna | 17.8 → 17.7 % | 64 → 63 | -1 |
| Sverigedemokraterna | 20.1 → 20.0 % | 72 → 72 | +0 |
| Örebropartiet | 15 % i Örebro län | 0 → 2 | +2 |
Partier som varken tappar väljare eller mandat visas inte. Ett parti märkt oförändrat kan ändå tappa mandat: när ett nytt parti tar sig över spärren delas samma 349 mandat på fler, och alla andra späds ut. Mandaten summerar alltid till 349.
Örebro län har 12 fasta mandat. De fördelas med jämkade uddatalsmetoden: varje partis röstandel delas med 1,2, sedan 3, 5, 7 och så vidare, och mandatet går till den högsta kvoten. Eftersom Örebropartiet tar 15 procent av rösterna delar riksdagspartierna på de återstående 85 procenten.
Örebropartiet tar mandat 4 och 12 med kvoten 12.50 respektive 5.00. För ett 3:e mandat skulle kvoten behöva slå 5.00, alltså den sista som gav mandat. Med 2 mandat blir nästa divisor 5, så det hade krävt 25 procent i valkretsen i stället för 15. Femton procent räcker alltså till två mandat, inte tre.
Inget regeringsalternativ byter läge. Mandaten flyttar sig, men majoritetsbilden står kvar.
| Alternativ | Prognos | Scenario | Ändring |
|---|---|---|---|
| Mittenkoalition S+M+C+L | 197 ★ | 195 ★ | -2 |
| S-ledd regering med V, MP och C | 189 ★ | 188 ★ | -1 |
| S+C+KD+MP | 183 ★ | 182 ★ | -1 |
| Blocköverskridande S+M | 171 – | 169 – | -2 |
| S-ledd minoritet utan C | 163 – | 162 – | -1 |
| Fortsatt Tidöstyre (M+KD+L med SD-stöd) | 160 – | 159 – | -1 |
| M+KD+SD utan L | 160 – | 159 – | -1 |
| S+MP+C | 159 – | 158 – | -1 |
| S+C+KD | 157 – | 156 – | -1 |
| Alliansen (M+KD+C+L) | 114 – | 113 – | -1 |
★ betyder minst 175 mandat. Alternativen överlappar och summerar inte till hundra procent. Att ett underlag räcker i mandat betyder inte att partierna vill regera ihop.
Detta är scenariets mest osäkra antagande. Modellen skattar att ett lokalt parti behåller knappt en femtedel av sitt kommunstöd i riksdagsvalet, vilket gör tolv procent i valkretsen mycket osannolikt. Örebropartiet mätte 18,4 procent i kommunvalet, vilket motsvarar omkring 3,5 procent i riksdagsvalet i länet. Rösterna antas komma främst från SD, S och M, och i mindre grad från övriga partier.
Det här är ingen prognos och ingen sannolikhet. Scenariot svarar på frågan om detta händer, vad följer då. Modellens egen prognos finns på startsidan.
Demoskop och Novus mäter tätast och jämnast av instituten. Scenariot lägger en rät linje genom deras mätningar från juni, juli och augusti och förlänger den till valdagen. Det är ett mekaniskt antagande: opinionen rör sig sällan linjärt, och de sista veckorna före ett val brukar vara de mest rörliga. Men det visar vart sommarens riktning pekar om ingenting bryter den.
| Parti | Väljarstöd | Mandat | Ändring |
|---|---|---|---|
| Vänsterpartiet | 8.4 → 7.4 % | 30 → 27 | -3 |
| Socialdemokraterna | 29.8 → 28.1 % | 107 → 100 | -7 |
| Miljöpartiet | 7.4 → 7.5 % | 26 → 27 | +1 |
| Centerpartiet | 7.4 → 8.6 % | 26 → 31 | +5 |
| Liberalerna | 2.5 → 2.6 % | 0 → 0 | +0 |
| Kristdemokraterna | 6.6 → 7.9 % | 24 → 28 | +4 |
Partier som varken tappar väljare eller mandat visas inte. Ett parti märkt oförändrat kan ändå tappa mandat: när ett nytt parti tar sig över spärren delas samma 349 mandat på fler, och alla andra späds ut. Mandaten summerar alltid till 349.
8 mätningar från Demoskop och Novus mellan 2026-06-14 och 2026-09-01. En rät linje läggs genom varje partis värden och förlängs till valdagen.
| Institut | Datum | V | S | MP | C | L | M | KD | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Novus | 2026-06-14 | 8.9 | 32.6 | 6.4 | 6.1 | 2.2 | 16.6 | 5.6 | 20.0 |
| Demoskop | 2026-06-17 | 7.6 | 31.3 | 7.6 | 6.2 | 2.9 | 16.3 | 6.5 | 19.4 |
| Novus | 2026-07-19 | 7.8 | 31.8 | 7.2 | 6.6 | 1.8 | 17.3 | 6.1 | 20.4 |
| Demoskop | 2026-08-10 | 6.5 | 30.2 | 6.6 | 7.3 | 2.4 | 16.8 | 7.5 | 20.2 |
| Novus | 2026-08-16 | 7.4 | 30.1 | 7.9 | 7.1 | 1.9 | 18.3 | 6.3 | 19.1 |
| Demoskop | 2026-08-24 | 6.8 | 30.4 | 6.8 | 7.7 | 2.0 | 17.2 | 8.5 | 18.3 |
| Novus | 2026-08-30 | 8.4 | 25.8 | 7.8 | 8.3 | 3.3 | 17.2 | 6.5 | 20.7 |
| Demoskop | 2026-09-01 | 7.9 | 27.2 | 6.9 | 8.6 | 2.8 | 16.6 | 7.9 | 20.0 |
| Per månad | – | -0.27 | -1.72 | +0.10 | +0.82 | +0.07 | +0.27 | +0.61 | -0.04 |
| Valdagen | 13 sep | 7.4 | 28.1 | 7.5 | 8.6 | 2.6 | 17.8 | 7.9 | 20.1 |
Linjerna dras oberoende av varandra, så de summerar inte till hundra. Rakt fram till valdagen ger summan 97.8 procent, som skalas om till hundra innan mandaten fördelas. Demoskop publicerade ingen mätning i juli, vilket en regression mot datum hanterar utan problem.
Inget regeringsalternativ byter läge. Mandaten flyttar sig, men majoritetsbilden står kvar.
| Alternativ | Prognos | Scenario | Ändring |
|---|---|---|---|
| Mittenkoalition S+M+C+L | 197 ★ | 195 ★ | -2 |
| S+C+KD+MP | 183 ★ | 186 ★ | +3 |
| S-ledd regering med V, MP och C | 189 ★ | 185 ★ | -4 |
| Fortsatt Tidöstyre (M+KD+L med SD-stöd) | 160 – | 164 – | +4 |
| Blocköverskridande S+M | 171 – | 164 – | -7 |
| M+KD+SD utan L | 160 – | 164 – | +4 |
| S+C+KD | 157 – | 159 – | +2 |
| S+MP+C | 159 – | 158 – | -1 |
| S-ledd minoritet utan C | 163 – | 154 – | -9 |
| Alliansen (M+KD+C+L) | 114 – | 123 – | +9 |
★ betyder minst 175 mandat. Alternativen överlappar och summerar inte till hundra procent. Att ett underlag räcker i mandat betyder inte att partierna vill regera ihop.
En rät linje genom sex mätningar är ett svagt underlag och tar varken hänsyn till institutens husfaktorer eller till att opinionen historiskt planar ut nära valdagen. Huvudprognosen väger alla institut, korrigerar för husfaktorer och simulerar utfallet, och är därför en bättre gissning om vad som faktiskt händer. Trenden svarar bara på vad riktningen pekar mot.
Det här är ingen prognos och ingen sannolikhet. Scenariot svarar på frågan om detta händer, vad följer då. Modellens egen prognos finns på startsidan.
Opinionsmätningar och valresultat skiljer sig nästan alltid åt, och skillnaden uppstår till stor del under de sista veckorna. Scenariot mäter hur långt varje parti flyttade sig mellan sammanvägningen och det faktiska utfallet 2022, räknat från exakt lika många dagar före valdagen som i dag, och lägger den rörelsen ovanpå dagens nivåer. Jämförelsedatumet flyttar sig därför av sig självt allteftersom valdagen närmar sig.
| Parti | Väljarstöd | Mandat | Ändring |
|---|---|---|---|
| Vänsterpartiet | 8.4 → 6.8 % | 30 → 24 | -6 |
| Socialdemokraterna | 29.8 → 30.9 % | 107 → 110 | +3 |
| Miljöpartiet | 7.4 → 7.5 % | 26 → 26 | +0 |
| Centerpartiet | 7.4 → 7.6 % | 26 → 27 | +1 |
| Liberalerna | 2.5 → 1.7 % | 0 → 0 | +0 |
| Moderaterna | 17.8 → 18.7 % | 64 → 67 | +3 |
| Kristdemokraterna | 6.6 → 5.9 % | 24 → 21 | -3 |
| Sverigedemokraterna | 20.1 → 21.0 % | 72 → 74 | +2 |
Partier som varken tappar väljare eller mandat visas inte. Ett parti märkt oförändrat kan ändå tappa mandat: när ett nytt parti tar sig över spärren delas samma 349 mandat på fler, och alla andra späds ut. Mandaten summerar alltid till 349.
I dag är det 9 dagar kvar till valdagen. Kolumnerna visar hur långt varje parti flyttade sig mellan opinionsläget och det faktiska valresultatet i tidigare val. För 2022 jämförs modellens egen sammanvägning 9 dagar före valdagen, alltså exakt samma avstånd som i dag.
| Parti | 2022 | Prognos i dag | Med spurten |
|---|---|---|---|
| Vänsterpartiet | -1.74 | 8.4 | 6.8 |
| Socialdemokraterna | +0.56 | 29.8 | 30.9 |
| Miljöpartiet | -0.05 | 7.4 | 7.5 |
| Centerpartiet | +0.09 | 7.4 | 7.6 |
| Liberalerna | -0.78 | 2.5 | 1.7 |
| Moderaterna | +0.70 | 17.8 | 18.7 |
| Kristdemokraterna | -0.85 | 6.6 | 5.9 |
| Sverigedemokraterna | +0.54 | 20.1 | 21.0 |
Underlaget är ett enda val. Jämför med scenariot som väger in 2018 för att se hur olika två valrörelser kan se ut. Jämförelsedatumet flyttar sig med kalendern: när det är tio dagar kvar jämförs läget med tio dagar före valdagen i de tidigare valen. Nivåerna skalas om till hundra procent (98.5 procent före omskalning) innan mandaten fördelas.
1 regeringsalternativ byter läge: Blocköverskridande S+M når majoritet.
| Alternativ | Prognos | Scenario | Ändring |
|---|---|---|---|
| Mittenkoalition S+M+C+L | 197 ★ | 204 ★ | +7 |
| S-ledd regering med V, MP och C | 189 ★ | 187 ★ | -2 |
| S+C+KD+MP | 183 ★ | 184 ★ | +1 |
| Blocköverskridande S+M | 171 – | 177 ★ | +6 |
| S+MP+C | 159 – | 163 – | +4 |
| Fortsatt Tidöstyre (M+KD+L med SD-stöd) | 160 – | 162 – | +2 |
| M+KD+SD utan L | 160 – | 162 – | +2 |
| S-ledd minoritet utan C | 163 – | 160 – | -3 |
| S+C+KD | 157 – | 158 – | +1 |
| Alliansen (M+KD+C+L) | 114 – | 115 – | +1 |
★ betyder minst 175 mandat. Alternativen överlappar och summerar inte till hundra procent. Att ett underlag räcker i mandat betyder inte att partierna vill regera ihop.
Vilar på ett enda val. Jämför med scenariot som väger in 2018: de två valen pekar åt motsatt håll för sex av åtta partier, och SD:s spurt var minus fyra procentenheter 2018 mot plus två 2022. Läs siffran som en storleksordning på hur mycket ett upplopp kan flytta, inte som en riktningsangivelse.
Det här är ingen prognos och ingen sannolikhet. Scenariot svarar på frågan om detta händer, vad följer då. Modellens egen prognos finns på startsidan.
Samma räkning som föregående scenario, men med genomsnittet av valspurten 2006, 2010, 2014, 2018 och 2022 i stället för bara det senaste valet. Att jämföra de två scenarierna säger mer än något av dem säger ensamt: där de pekar åt olika håll finns inget mönster att luta sig mot.
| Parti | Väljarstöd | Mandat | Ändring |
|---|---|---|---|
| Vänsterpartiet | 8.4 → 7.2 % | 30 → 26 | -4 |
| Socialdemokraterna | 29.8 → 31.3 % | 107 → 111 | +4 |
| Miljöpartiet | 7.4 → 6.3 % | 26 → 22 | -4 |
| Centerpartiet | 7.4 → 7.6 % | 26 → 27 | +1 |
| Liberalerna | 2.5 → 1.8 % | 0 → 0 | +0 |
| Moderaterna | 17.8 → 18.5 % | 64 → 66 | +2 |
| Kristdemokraterna | 6.6 → 6.9 % | 24 → 24 | +0 |
| Sverigedemokraterna | 20.1 → 20.4 % | 72 → 73 | +1 |
Partier som varken tappar väljare eller mandat visas inte. Ett parti märkt oförändrat kan ändå tappa mandat: när ett nytt parti tar sig över spärren delas samma 349 mandat på fler, och alla andra späds ut. Mandaten summerar alltid till 349.
I dag är det 9 dagar kvar till valdagen. Kolumnerna visar hur långt varje parti flyttade sig mellan opinionsläget och det faktiska valresultatet i tidigare val. För 2018 och 2022 jämförs modellens egen sammanvägning 9 dagar före valdagen, alltså exakt samma avstånd som i dag. För 2006, 2010 och 2014 saknar modellen mätningar och siffran kommer i stället från en enskild mätning hämtad för hand: 2006 från 5 september 2006 (Sifo), 12 dagar före valet, 2010 från juli 2010, 66 dagar före valet, 2014 från september 2014 (3), 9 dagar före valet. Avstånden skiljer sig alltså åt, vilket är en verklig svaghet: 2010 års siffra beskriver ett helt kvartal, medan 2006 och 2014 ligger nära vårt eget avstånd. Kolumner märkta med * är enskilda mätningar, inte sammanvägningar. 2006 års tal kommer från en enda mätning av Sifo, vilket är en svagare grund än en sammanvägning: det bär både slumpfelet i en enskild mätning och Sifos egen husfaktor.
| Parti | 2006* | 2010* | 2014* | 2018 | 2022 | Snitt | Prognos i dag | Med spurten |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vänsterpartiet≠ | -1.85 | +0.90 | -1.48 | -2.03 | -1.74 | -1.24 | 8.4 | 7.2 |
| Socialdemokraterna | +0.79 | +0.06 | +1.81 | +3.39 | +0.56 | +1.32 | 29.8 | 31.3 |
| Miljöpartiet≠ | +0.04 | -1.56 | -2.81 | -1.24 | -0.05 | -1.12 | 7.4 | 6.3 |
| Centerpartiet≠ | +1.08 | +1.26 | -0.69 | -0.47 | +0.09 | +0.25 | 7.4 | 7.6 |
| Liberalerna≠ | -1.76 | +0.06 | -0.48 | -0.23 | -0.78 | -0.64 | 2.5 | 1.8 |
| Moderaterna≠ | +0.83 | -2.04 | +2.43 | +1.23 | +0.70 | +0.63 | 17.8 | 18.5 |
| Kristdemokraterna≠ | -0.11 | +0.90 | -0.33 | +1.39 | -0.85 | +0.20 | 6.6 | 6.9 |
| Sverigedemokraterna≠ | – | +1.20 | +2.66 | -3.58 | +0.54 | +0.20 | 20.1 | 20.4 |
Bara 1 av 8 partier rörde sig åt samma håll i båda valen: Socialdemokraterna. Övriga är markerade med ≠. Det är i sig ett resultat: valspurten har inget stabilt mönster, och genomsnittet av två motsatta rörelser säger mindre än de två rörelserna var för sig. Jämförelsedatumet flyttar sig med kalendern: när det är tio dagar kvar jämförs läget med tio dagar före valdagen i de tidigare valen. Nivåerna skalas om till hundra procent (99.6 procent före omskalning) innan mandaten fördelas.
1 regeringsalternativ byter läge: Blocköverskridande S+M når majoritet.
| Alternativ | Prognos | Scenario | Ändring |
|---|---|---|---|
| Mittenkoalition S+M+C+L | 197 ★ | 204 ★ | +7 |
| S-ledd regering med V, MP och C | 189 ★ | 186 ★ | -3 |
| S+C+KD+MP | 183 ★ | 184 ★ | +1 |
| Blocköverskridande S+M | 171 – | 177 ★ | +6 |
| Fortsatt Tidöstyre (M+KD+L med SD-stöd) | 160 – | 163 – | +3 |
| M+KD+SD utan L | 160 – | 163 – | +3 |
| S+C+KD | 157 – | 162 – | +5 |
| S+MP+C | 159 – | 160 – | +1 |
| S-ledd minoritet utan C | 163 – | 159 – | -4 |
| Alliansen (M+KD+C+L) | 114 – | 117 – | +3 |
★ betyder minst 175 mandat. Alternativen överlappar och summerar inte till hundra procent. Att ett underlag räcker i mandat betyder inte att partierna vill regera ihop.
Bara Socialdemokraterna rörde sig åt samma håll i alla fem valen, och i fyra av dem med mindre än två procentenheter. Miljöpartiet och Vänsterpartiet tappade i fyra av fem. För övriga partier pekar valen åt olika håll, och ett genomsnitt av motsatta rörelser landar nära noll, vilket inte betyder att ingenting händer, bara att valen sa olika saker.
Det här är ingen prognos och ingen sannolikhet. Scenariot svarar på frågan om detta händer, vad följer då. Modellens egen prognos finns på startsidan.
Varje scenario utgår från modellens viktade snitt och flyttar väljarstöd mellan partier. Rösterna uppstår inte ur tomma intet: det ett parti vinner tas från andra, så förflyttningen summerar till noll. Mandaten fördelas därefter med jämkade uddatalsmetoden, samma metod som i huvudprognosen och i det verkliga valet.
Scenarierna är valda för att de sitter nära en tröskel, där små förändringar i väljarstöd ger stora utslag i mandat. De är inga prognoser och har ingen sannolikhet knuten till sig.